Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Akü Bakımı

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Elektrik enerjisini depo eden ve ihtiyaç halinde kimyasal enerji olarak kullanıma sunan cihaza akü adı verilir. Akülerin batarya, akım toplar gibi farklı isimleri de mevcuttur. Akü sayesinde araçlar gereken enerjiyi temin ederek hareket eder. Trafikte güvenli bir seyahat için arabanın olmazsa olmaz parçası akünün özenli bir şekilde kullanılması gerekir. Aküye gereken özen gösterilerek bakımlar yapılırsa daha uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Bu sayede aküden elde edilen verimlilik artar.

Akü Nedir?

Arabanların ve araba içerisindeki elektrik aksamların işlev görmesini sağlayan elektrik enerjisini depolayan cihaza akü ismi verilir. Akü bir taşıtın en önemli aksamı denilebilir. Araç içerisinde çok sayıda işleve sahiptir. Akünün görevleri şöyledir:

  • Marş motorunun devreye girmesini sağlayacak olan akım aküden elde edilir.
  • Arabada yer alan kalorifer, uydu takip cihazı, araç içi aydınlatma ve radyo gibi aksamlar aküden gelen elektrik enerjisi sayesinde çalışır.
  • Akü sayesinde volt ile amper arasında denge kurulur. Böylece devir yükseldiğinde arabadaki alıcılar hasar görmemiş olur.