Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Teak Kaplama

Teak Ağacı Endonezya ve Burma’da yetişmekte olan çok nadir bir ağaçtır. Teak ağacının dış kısmı gri-beyaz renkte iç kısmı ise kahverengi-sarı renktedir. Zamanla kullanılarak koyu kahverengiyi almaktadır.

Endüstride iç kısmı kullanılmaktadır. Teak ağacı hava koşullarına oldukça dayanıklı, güneş ışığından gevremeyen, yağmurdan kavlamayan, haşerelerden kolay kolay etkilenmeyen uzun ömürlü bir ağaçtır. Teak ağacı, kendinden üretilen özel yağı ile cilalandığında ise ömrü bir kat daha artmaktadır. Bu yüzden dış mekanlarda teak ağacından üretilmiş mobilyalar çok sık kullanılmaktadır. Su yalıtımına karşı oldukça dayanıklı olan teak kaplamalar ise özellikle havuz kenarlarında kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Organik ve estetik görünümü sayesiyle teak  kaplama ve mobilyalar son zamanlarda bahçe, balkon, kış bahçesi veya havuz çevresinde çok sık kullanılmaktadır. Teak ağacı mobilyaların el oymacılığıyla yapılanları da mevcuttur. El oymacılığıyla yapılan teak ağacı mobilyalar ise mekana çok daha estetiksel bir görünüm kazandırmaktadır.